Det kan man verkligen kalla vädret idag. Vaknade till en värld full av vitt fluff. Bilen kom med nöd o näppe ut ur garaget och när den väl var på vägen blev det bom stopp. Fick inse att jag inte skulle kunna ta min bil till jobbet idag. Som tur var hade mannen gått upp och han fick köra mig.
Vi var på bio i fredags och såg ”En man som heter Ove” en replik var. Audi, 5 nollor, 4 i grillen och en bakom ratten. I dag var förmågan hos min Audi att ta sig fram i snön 0. Annars älskar jag min lilla bil. Om det är en nolla bakom ratten får andra avgöra.
Filmen var en blandning av leende o tårar, precis som en bra film ska vara. Kan verkligen rekommendera ”Ove”. Efter filmen blev det en annan Ove, Oves gatukök i Sävedalen. Gott mos. Så man kan säga att vi hade Ove tema.
Mannen har drabbats av en envis ischias som den senaste veckan bara blev värre och värre. I går var han hos Naprapaten Marika i Kungälv och var redan bättre i morse. Men efter dagens snöröj med traktor o skyffel har han mera ont igen. Hoppas att torsdagens planerade besök hos Marika får det att blir bättre.
Har vart ute med kameran några gånger de sista dagarna. Snön lockar till foto. Vi har exprimenterat med såpbubblor men hitintills inte lyckats fullt ut. Men skam den som ger sig.
Lite semmelfika som avslutning.
Bilduppladdningen krånglade så inlägget skrevs igår och publicerades i dag.